Red Cedar Basketball League
Red Cedar Basketball League
Red Cedar Basketball League

Tournament Brackets
Home
2017 - 2018 SEASON
2017 - 2018 SEASON

Red Cedar Tiebreaker Rules

 

Tie Breakers Gold Divisions: Tiebreakers will be used in case of a tie. These tiebreakers will be used only for determining seeds and/or placement in the league tournaments. This can be used in any division or geographical division. This should be communicated between coordinators and coaches. The tiebreakers shall be as follows:

 

Tiebreaker #1: Head to Head record with tied teams

Tiebreaker #2: Head to Head point differential with tied teams

Tiebreaker #3: Overall record vs common opponents

Tiebreaker #4: Overall point differential vs common opponents

Tiebreaker #5: Coin toss

 

 

 

Tie Breakers Silver and Bronze Divisions: Tiebreakers will be used in case of a tie. These tiebreakers will be used only for determining seeds and/or placement in the league tournaments. This can be used in any division or geographical division. This should be communicated between coordinators and coaches. The tiebreakers shall be as follows:

 

Tiebreaker #1: Head to Head record with tied teams

Tiebreaker #2: Head to Head point differential with tied teams

Tiebreaker #3: Coin toss

 

 

2017/18 Red Cedar Tournament Locations and Dates
1.  Within each division the league tournaments shall be split if there are more than 12 teams. If we have availble gyms. 
2. The split will be based on records with the top half in tournament A and the bottom half in tournament B or C if needed and will be seeded
     within the division after the separation.
3. The division in case of odd teams shall be up to the director and all decisions shall be considered final.
4.  All results will be considered final the Monday before the tournament at 6:00 pm.
5. Please understand this is a general layout of the tournaments, locations can be subject to change based on the final standings
Note: First weekend tournaments posted 2/14, Second weekend tournaments 2/21
                       
CLICK HERE       3rd Grade Girls Bronze A  (2/17-2/18)  PW
1st -- Pewamo-Westphalia 9 2nd -- Okemos 6 3rd -- Laingsburg 3 Sportsmanship -- Portland 12  
CLICK HERE       3rd Grade Girls Bronze B  (2/17-2/18) Perry
1st -- Morrice 5 2nd -- Holt 8 3rd -- Fowlerville 3 Sportsmanship -- Ovid-Elsie 1  
CLICK HERE       4th Grade Girls Bronze A (2/17-2/18) Portland
1st -- Portland 13 2nd -- Leslie 2 3rd -- Corunna 7 Sportsmanship -- Olivet 5  
CLICK HERE       4th Grade Girls Bronze B (2/17-2/18) Laingsburg
1st -- Laingsburg 4 2nd -- Eaton Rapids 2 3rd -- Potterville 8 Sportsmanship -- Potterville 8  
CLICK HERE       4th Grade Girls Silver A  (2/17-2/18) Ionia
1st -- Holt 7 2nd -- Haslett 16 3rd -- Pewamo--Westphalia 3 Sportsmanship -- Ovid-Elsie 2  
CLICK HERE       4th Grade Girls Silver B  (2/17-2/18) Ionia
1st -- Owosso 3 2nd -- Ionia 5 3rd -- Eaton Rapid 3 Sportsmanship -- Waverly 2  
CLICK HERE       4th Grade Girls Silver C  (2/17-2/18) Maple Valley
1st -- Pewamo-Westphalia 2 2nd -- Mason 4 3rd -- Lansing Catholic 4 Sportsmanship -- Maple Valley 4  
CLICK HERE       4th Grade Boys Gold  (2/17-2/18) PW
1st -- Okemos 7 2nd -- Portland 10 3rd -- Pewamo-Westphalia 4 Sportsmanship -- East Lansing 3  
CLICK HERE       5th Grade Boys Gold A (2/17-2/18) Stockbridge
1st -- Ionia 10 2nd -- Okemos 9 3rd -- Portland 4 Sportsmanship -- Stockbridge 7  
CLICK HERE       5th Grade Boys Gold B (2/17-2/18) Ovid-Elsie
1st -- Durand 9 2nd -- DeWitt 8 3rd -- West Catholic 1 Sportsmanship -- St. Johns 15  
CLICK HERE       5th Grade Girls Gold (2/17-2/18) East Lansing
                       
CLICK HERE       5th Grade Girls Silver A  (2/17-2/18) Fowlerville
1st -- Ionia 6 2nd -- Leslie 8 3rd -- Bath 9 Sportsmanship -- Fowlerville 17  
CLICK HERE       5th Grade Girls Silver B  (2/17-2/18) Eaton Rapids
1st -- Williamston 17 2nd -- Okemos 15 3rd -- Ovid-Elsie 3 Sportsmanship -- Eaton Rapids 12  
CLICK HERE       5th Grade Girls Bronze  (2/17-2/18)  Perry
1st -- Perry 8 2nd -- Mason 16 3rd -- Laingsburg 11  
CLICK HERE       6th Grade Boys Gold A  (2/17-2/18) Haslett
1st -- Okemos 12 2nd -- Holt 14 3rd -- DeWitt 10 Sportsmanship -- Stockbridge 9  
CLICK HERE       6th Grade Boys Gold B  (2/17-2/18) Owosso
1st -- Corunna 5 2nd -- Owosso 10 3rd -- Eaton Rapids 8 Sportsmanship -- St. Johns 17  
CLICK HERE       6th Grade Girls Gold (2/17-2/18) Bath
1st -- Portland 18 2nd -- Ovid-Elsie 5 3rd -- Charlotte 15  
CLICK HERE       6th Grade Girls Silver A (2/17-2/18) St Johns
1st -- Laingsburg 12 2nd -- Portland 19 3rd -- Owosso 13  
CLICK HERE       6th Grade Girls Silver B (2/17-2/18) Morrice
1st -- Morrice 4 2nd -- Mason 15 3rd -- Corunna 10 Sportsmanship -- Haslett 19  
CLICK HERE       6th Grade Girls Silver C (2/17-2/18) Maple Valley
1st -- Fowlerville 18 2nd -- Holt 21 3rd -- Maple Valley 11 Sportsmanship -- Ovid-Elsie 4  
CLICK HERE       6th Grade Girls Bronze A (2/17-2/18) Charlotte
1st -- Okemos 18 2nd -- CHAP 5 3rd -- Charlotte 16 Sportsmanship -- CHAP 5  
CLICK HERE       6th Grade Girls Bronze B (2/17-2/18) Charlotte
1st -- DeWitt 19 2nd -- Waverly 3 3rd -- Belding 2 Sportsmanship -- Waverly 3  
CLICK HERE       3rd Grade Boys Bronze A  (2/24-2/25) St Johns 
1st -- DeWitt Area 2 2nd -- Mason 3 3rd -- Okemos 2  
CLICK HERE      3rd Grade Boys Bronze B  (2/24-2/25) Perry
1st -- Williamston 6 2nd -- Holt 4 3rd -- Perry 3  
CLICK HERE      3rd Grade Boys Bronze C  (2/24-2/25) Morrice
1st -- St. Johns 10 2nd -- Ovid-Elsie 6 3 3rd -- Okemos 3 Sportsmanship -- Okemos 3  
CLICK HERE      4th Grade Boys Bronze A (2/24-2/25)  Owosso
1st -- Stockbridge 6 2nd -- Portland 8 3rd -- Perry 5 Sportsmanship -- Lansing Christian 1  
CLICK HERE      4th Grade Boys Bronze B  (2/24-2/25) Fowlerville
1st -- Owosso 6 2nd -- Mason 7 3rd -- Maple Valley 6 Sportsmanship -- Webberville 4  
CLICK HERE       4th Grade Boys Silver A  (2/24-2/25) Ionia
1st -- Holt 9 2nd -- Portland 9 3rd -- Ionia 9 Sportsmanship -- Holt 10  
CLICK HERE       4th Grade Boys Silver B  (2/24-2/25) Webberville
1st -- DeWitt 4 2nd -- Webberville 3 3rd -- Bath 5 Sportsmanship -- Okemos 8  
CLICK HERE       4th Grade Boys Silver C (2/24-2/25) Potterville
1st -- Bath 6 2nd -- Dansville 5 3rd -- DeWitt 5 Sportsmanship -- Charlotte 5  
CLICK HERE      5th Grade Boys Bronze A (2/24-2/25)  Okemos
1st -- Lakewood 1 2nd -- Grand Ledge 7 3rd -- Okemos 11 Sportsmanship -- Lansing Christian 4  
CLICK HERE      5th Grade Boys Bronze B (2/24-2/25)  Okemos
1st -- Haslett 10 2nd -- Morrice 2 3rd -- Portland 6 Sportsmanship -- Morrice 2  
CLICK HERE       5th Grade Boys Silver A  (2/24-2/25) Charlotte
1st -- Owosso 9 2nd -- Charlotte 7 3rd -- Charlotte 8 Sportsmanship -- Grand Ledge 6  
CLICK HERE       5th Grade Boys Silver B  (2/24-2/25) Springport
1st -- Williamston 12 2nd -- Laingsburg 8 3rd -- Springport 3 Sportsmanship -- East Lansing 5  
CLICK HERE       5th Grade Boys Silver C (2/24-2/25) Williamston
1st -- Corunna 4 2nd -- Williamston 11 3rd -- Laingsburg 7 Sportsmanship -- Dansville 6  
CLICK HERE      6th Grade Boys Bronze A (2/24-2/25) Perry
1st -- Webberville 6 2nd -- Haslett 14 3rd -- Durand 10  
CLICK HERE      6th Grade Boys Bronze B (2/24-2/25)  Williamston
1st -- Corunna 6 2nd -- Ionia 14 3rd -- Ovid-Elsie 11  
CLICK HERE       6th Grade Boys Silver A (2/24-2/25)  Durand
1st -- Lakewood 2 2nd -- Grand Ledge 8 3rd -- CHAP 2 Sportsmanship -- Eaton Rapids 9  
CLICK HERE       6th Grade Boys Silver B (2/24-2/25)  Haslett
1st -- Waverly 5 2nd -- Olivet 12 3rd -- Laingsburg 10 Sportsmanship -- Mason 12  
CLICK HERE       6th Grade Boys Silver C (2/24-2/25)  Dewitt
1st -- Maple Valley 9 2nd -- Fowlerville 14 3rd -- Lansing Christian 3 Sportsmanship -- Olivet 11  
CLICK HERE       6th Grade Boys Silver D (2/24-2/25) Leslie
1st -- Springport 5 2nd -- Leslie 6 3rd -- Morrice 3 Sportsmanship -- St. Johns 19  
CLICK HERE       7th Boys  Silver Tournaments  A (3/3-3/4) Stockbridge
1st -- Potterville 11 2nd -- Williamston 22 3rd -- Williamston 23  
CLICK HERE       7th Boys  Silver Tournaments B (3/3-3/4) Potterville
1st -- East Lansing 10 2nd -- Grand Ledge 15 3rd -- Ionia 16 Sportsmanship -- Grand Ledge 15  
CLICK HERE       7th Boys  Silver Tournaments C (3/3-3/4) Okemos
1st -- DeWitt 21 2nd -- Haslett 21 3rd -- Okemos 21 Sportsmanship -- Bath 11  
CLICK HERE       7th Grade Boys Gold Tournament (3/10-3/11) St Johns
1st -- Lansing Catholic 7 2nd -- Grand Ledge 14 3rd -- Ionia 15  
CLICK HERE       8th Silver Boys Tournament A (3/3-3/4)  Laingsburg
1st -- Laingsburg 16 2nd -- Okemos 22 3rd -- Portland 21 Sportsmanship -- Mason 20  
CLICK HERE       8th Silver Boys Tournament B (3/3-3/4) Potterville
1st -- Mason 19 2nd -- Williamston 24 3rd -- Potterville 12 Sportsmanship -- Mason 19  
CLICK HERE       8th Silver Boys Tournaments C (3/3-3/4) Okemos
1st -- East Lansing 12 2nd -- St. Johns 25 3rd -- Okemos 23 Sportsmanship -- Okemos 23  
CLICK HERE       8th Boys Gold Tournament (3/10-3/11)  St Johns
1st -- Grand Ledge 16 2nd -- Charlotte 19 3rd -- Holt 24  

 

CLICK HERE       7th Grade Girls Gold  (12/16-12/17) St Johns
1st -- Holt 1 2nd -- Williamston 3 3rd -- Pewamo-Westphalia 1  
CLICK HERE       7th Grade Girls Silver A (12/16-12/17) Owosso
1st -- Okemos 1 2nd -- Lansing Catholic 3 3rd -- East Lansing 1 Sportsmanship -- Dansville 1  
CLICK HERE       7th Grade Girls Silver B (12/16-12/17)  Durand
1st -- Bath 1 2nd -- Charlotte 1 3rd -- Charlotte 2 Sportsmanship -- Charlotte 1 & Charlotte 2  
CLICK HERE       8th Grade Girls Gold  (12/16-12/17) Laingsburg
1st -- Williamston 1 2nd -- Stockbridge 1 3rd -- DeWitt 2 Sportsmanship -- Portland 2  
CLICK HERE       8th Grade Girls Silver A  (12/16-12/17) Charlotte
1st -- Lansing Catholic 1 2nd -- Portland 1 3rd -- CHAP 1 Sportsmanship -- Charlotte 3  
CLICK HERE       8th Grade Girls Silver B (12/16-12/17) Charlotte
1st -- Olivet 1 2nd -- East Lansing 2 3rd -- Ionia 1 Sportsmanship -- Ionia 1  
Bath   Charlotte   Corunna   Dansville   DeWitt   Durand   East Lansing   Eaton Rapids   Fowler   Fowlerville   Grand Ledge   Haslett   Holt
Ionia   Laingsburg   Lansing Catholic   Lansing Christian   Leslie   Maple Valley   Mason   Morrice   Okemos   Olivet   Ovid-Elsie   Owosso
Perry   Pewamo-Westphalia   Portland    Portland St. Pats   Potterville   Springport  St. Johns   Stockbridge   Waverly   Webberville   Williamston